Hlavní zásoby vitaminu C v těle

Hlavní zásoby vitaminu C v těle a orgány s jeho nejvyšší koncentrací.

Přesto, že se píše rok 2018, dodnes neumíme přesně a jednoduše změřit koncentrace vitaminu C v jednotlivých tělesných orgánech nebo tkáních. Neexistuje žádný jednoduchý orientační test, který by stanovoval jeho hladinu v těle. Původní odhady z minulého století, které vycházely z měření radiobiologickou metodou, předpokládaly celkové množství vitaminu C kolem 1,5 g na organismus. Tyto odhady však moderní metody nepotvrdily. K dispozici máme pouze hodnoty pro některé tkáně a orgány, především bíle krvinky (lymfocyty, monocyty), svalové buňky a červené krvinky. Ostatní hodnoty vychází z datových sestav získaných z neživých tkání a zvířecích modelů, které mohou být zatížené chybou (rychlá degradace vzorků a další omezení). Navíc zádrhel tvoří vlastně i dvě formy céčka - kyselina askorbová a dihydroaskorbová, jejich dynamická rovnováha v těle a způsob jakým se do buněk céčko dostává. To pak určuje jeho skutečnou koncentraci ve tkáních a orgánech. Jde o velmi dynamický proces. Dodnes neznáme některé předpokládané transportní mechanizmy vitaminu C.

Hlavní zásobárnu céčka tvoří játra, svaly a cirkulující krevní buňky, především červené krvinky. Obecně platí pravidlo, že čím vyšší metabolický výkon a nároky, tím větší potřeba vitaminu C vzhledem k jeho klíčové funkci.  Následující přehled uvádí vybrané orgány a koncentrace vitaminu C s orientačními hodnotami. Pro všímavé vysoké hodnoty korelují s metabolickým výkonem a tudíž s vyšší potřebou céčka. Důvodem zvýšeného příjmu céčka skutečně není jen chřipka!

Volně podle Padayatty a Levin, pouze vybrané hodnoty (µM):

Krev

Lymfocyt: 3800

Monocyt: 3100

Krevní destička: 2790

Červená krvinka: 45

 

Mozek: 800 – 900 (tvorba norepinefrinu, dopaminu a serotoninu)

Hypofýza: 2300 – 2800

Oční čočka: 1400 - 1900

Plíce: 400

Pankreas: 600 – 800 (amidace)

Játra:  600 – 900 (tvorba karnitinu)

Svaly:  200 – 400 (tvorba kolagenu)

Žaludeční šťáva:   136

Ledviny: 300 – 900

Nadledvinky: 1700 – 2300

Varlata/vaječníky: 200    

Některé orgány a tkáně zároveň céčko aktivně vylučují. Při nedostatku céčka a jejich přetížení to snadno může vést ke zdravotním komplikacím.

Patří sem nadledvinky (stres, užívání léků atd.), varlata (neplodnost) nebo vaječníky (neplodnost).

PharmDr. R. Pfleger

Vitamin C můžete doplnit zde: Ascosorb C nebo Vitamin C + Zinek sprej