Vitamin C a antibiotika.

Zvyšuje vitamin C účinnost antibiotik? Nová možnost proti infekcím.

Stoupající množství předepisovaných antibiotik, zvyšující se rezistence a z toho plynoucí opakující se infekce by nás měly nutit k přemýšlení, zdali není jiná fyziologická možnost jak vybřednout z bludného kruhu opakované léčby antibiotiky. Ta není zcela bez následků. Antibiotika kromě infekční bakterie „zabíjí“ a mění celý náš bakteriální ekosystém, kterému říkáme mikrobiom. Po jednom podání „ silných“ (z praxe vím, že čím silnější tím lepší z pohledu pacienta) antibiotik se náš ekosystém klidně může vzpamatovávat i celý rok. Jak a zdali vůbec se někdy vzpamatuje v situacích, kdy pacient během roku dostane několik různých antibiotik, je nasnadě. Klidně může dojít k nezvratným změnám bakteriálního ekosystému, se kterým žijeme normálně v symbióze. Nebo se objeví zcela nečekaně jiná zdravotní komplikace. Snahou by tedy mělo být, přesto že musíme užívat antibiotikum, co nejvíce podpořit jeho účinnost a minimalizovat tak jeho vedlejší účinky.

Z praxe vím, že není výjimkou předepisování několika různých antibiotik během relativně krátké doby. Jejich změna během léčby nebo dvojí až trojí kombinace u některých typů infekcí (Lymeská borelióza, chlamydiální infekce a další) jsou běžnou praxí.

Vitamin C, cesta jak zvýšit účinnost antibiotik.

Vitamin C je přímo zodpovědný za imunitní funkce a má významný antibakteriální/ antioxidační účinek. Jeho koncentrace v bílých krvinkách - leukocytech je 50 až 100 X vyšší než v krevní plazmě. A nutno podotknout, že ne náhodně. Leukocyty - bílé krvinky, kterým říkáme monocyty a neutrofily jsou přímo zodpovědné za vyhledání místa bakteriální infekce. Této schopnosti vyhledávání a označení nepřátelských bakterií říkáme chemotaxe (najdi, označ a znič). A právě vitamin C schopnost chemotaxe leukocytů významně zvyšuje. Neutrofily nejen bakterie najdou, ale ihned se pustí do jejich likvidace. A právě v procesu boje – při fagocytóze, hraje vitamin C další veledůležitou úlohu v likvidaci infekce. Zvyšuje účinnost fagocytózy (pohlcení bakterie) zvýšenou tvorbou pro bakterie smrtících volných radikálů (ROS). Po zlikvidování a požrání bakterie projdou neutrofily programovanou smrtí (apoptózou) a jsou uklizeny makrofágy. I tento poslední krok je opět významně ovlivňován hladinou vitaminu C. Například u sepsí, podávání vitaminu C významně snížil úmrtnost. Nově bylo prokázáno, že samotný vitamin C v dostatečné koncentraci narušuje stěnu některých bakterií nebo narušuje jejich „biofilm“, kterým jsou bakterie přichyceny nebo se v něm množí.

Využití vysokodávkového vitaminu C je velmi podceňovanou přitom snadnou a levnou možností antibakteriální léčby. Moje dlouholeté zkušenosti podávání u neuroborelióz, zápalů plic a dalších bakteriálních infekcí to jenom podporují. Kritickou podmínkou vedoucí k úspěchu jsou ale dostatečné dávky vitaminu C, kterých běžným podáváním pacient při samoléčbě nedosáhne. Tady mají moderní lipozomální formy céčka velkou perspektivu.

Pro případné konzultace, při řešení individuálních problémů využijte poradnu DoktorSport.

 

 

Autor: Dr. R. Pfleger