Vyběhané železo - část 1.

VYBĚHANÉ ŽELEZO – část 1.

Železo je klíčový biogenní prvek. Je součástí hemoglobinu, myoglobinu a cytochromů přímo vázaných na buněčné dýchaní a přenos kyslíku. Je až s podivem, kolik úsilí a času dovedou sportovci věnovat výběru běžeckých bot a dalšího zbytného vybavení v porovnání se znalostí potřebných informací ohledně klíčových faktorů sportovní výkonnosti, kam bezesporu biogenní prvek jako železo určitě patří. Přitom anémie, nízké hodnoty železa z přetrénování nebo únava patří v mé poradně mezi ty velmi časté. Potom ani v nejmenším nepřekvapí tristní výsledky řady sledování mezi aktivními běžci a triatlonisty, kteří trpí řadou zdravotních komplikací  v důsledku tak triviální příčiny jako je nedostatek železa v organismu.

Coats a spol. (2016) sledovali hladiny železa a projevy anémie ve skupině triatlonistů a běžců v závislosti na zátěži, příjmu železa a hodnot hemoglobinu. Rutinní krevní testy probíhaly 6 let. V průběhu sledování se nízké hodnoty hemoglobinu v důsledku nedostatku železa objevily u více než 87% triatletů a 31% běžců.

V ještě horší situaci se nachází běžná populace, především děti, ženy v reprodukčním věku a staří lidé. Nedostatek železa osciluje od 30% do 60% podle věkových skupin, národnosti, nutričního statutu atd..

Rovnováha železa v organismu je vytvářena velmi jemnými regulačními mechanismy na straně příjmu (vstřebávání), zásobou železa a jeho vylučováním. Železo o své místo na slunci soutěží s dalšími metabolicky důležitými prvky jako jsou mangan, zinek nebo měď. Všechny tyto prvky používají stejný transportní systém vstřebávání do organismu! Proto současné podávání všech klíčových prvků třeba ve formě komplexu není vhodné.

Sníženou vstřebatelnost železa způsobuje celá řada běžných potravin jako je káva, čaj nebo čokoláda v důsledku obsahu tak populárních antioxidantů (polyfenoly). Samostatnou kapitolu tvoří velmi časté onemocnění jako pálení žáhy, bolesti žaludku nebo gastritida. Masivně předepisované léky na snížení kyselosti vedou k částečnému nebo úplnému nedostatku kyseliny chlorovodíkové a tím pádem k omezené vstřebatelnosti železa z potravy. Většina léků na bolest je doprovázena drobnými krevními ztrátami z mikrotraumat slizniční výstelky. Není tedy překvapující velký výskyt nedostatku železa v běžné populaci, především u žen, ty totiž léky na bolest masivně (zne)užívají. V neposlední řadě je nedostatek železa způsoben zbytečnými změnami v dietě. Například odmítání masa a na železo bohatých vnitřností. Tento příklad je typický u žen a vegetariánů. Tady je nutné dodat, že u významného nedostatku železa může trvat i při zvýšeném přívodu Fe náprava několik měsíců!

Vyzkoušejte: http://www.malbucare.cz/malbucare-fe-iron-spray-15-ml-p59

Příště Vyběhané železo – metabolismus železa část 2.

 

PharmDr. R. Pfleger