Využití MSM a Rozmarýnu lékařského ve výživě koní

Využití MSM (methylsulfonylmethanu), výtažků z Rozmarýnu lékařského a mikronizovaného ovsa ve výživě sportovních a starších koní.

Výživa koní má svá specifika v růstové fázi, v dospělosti, ale i ve stáří. Velmi dobře propracovaná a dobře vedená výživa umožňuje dlouhodobou a udržitelnou kvalitu života koní. Ale koně v pravidelném a intenzivním tréninku (práci) potřebují mnohem víc než jen dobrou výživu. 80% tělesné hmotnosti koně je tvořeno svaly a ty v zátěži vytváří kaskádu biochemických reakcí a látek ovlivňujících i další tkáně a orgány. Těmto látkám zjednodušeně říkáme volné radikály a mediátory zánětu. Jedná se o celou škálu látek vznikajících jako odpověď na svalovou zátěž. U dobře vedené výživy si organismus koně v čase s touto metabolickou zátěží poradí. U oslabeného, přetrénovaného nebo starého koně ale může dojít k manifestaci chronické zátěže v různé formě. Bolesti, záněty úponů a šlach, nízká výkonost, snížená imunita atd. Škála zdravotních komplikací může být pestrá.

Proto je důležité využívat i jiné výživové možnosti a zdroje přímo zacílené na dobrou regeneraci tak velkého organismu.

MSM – methylsulfonylmethan je sice komplikovaný název pro velmi jednoduchou chemickou molekulu s obsahem jedné molekuly síry. Ale svými vlastnostmi poskytuje ohromné možnosti při potlačování projevů z přetrénování, které jsou právě způsobeny zánětlivými působky a volnými radikály. MSM je kromě jiného velmi účinný antioxidant, pufr a sekundární posel ovlivňující aktivitu řady enzymů. Dobře ovlivňuje složení střevní mikroflóry. Vzhledem k nízké toxicitě a velmi dobré tkáňo vé dostupnosti dobře potlačuje známky svalové únavy. Podávaní MSM u parkurových koní (8mg/Kg) vedlo ke snížení metabolické zátěže v týdnu po závodech (Maranon, 2008).

Rozmarýn lékařský obsahuje celou řadu důležitých látek terpenického charakteru, flavonoidy a fenolové kyseliny. Dobře zdokumentované jsou její protizánětlivé, antimikrobiální a anti-tumorózní účinky. Podávání specifických extraktů z rozmarýnu bohatých na terpeny vedlo k potlačení zánětu kloubních, pojivových a chrupavčitých tkání nebo bolestí svalů.

Spojením pleiotropního účinku MSM (různé účinky na různé projevy jedné látky) a výtažku z rozmarýnu tak poskytuje velmi dobrou a cílenou možnost výživy koní v tréninku nebo rekonvalescenci.

A protože je kůň potvora zmlsaná, navázali jsme obě látky na ultra-jemnou formu mletého ovsa. Docílili jsme tím dvojí výhody. Jednak se takto jemný oves chová jako výborný nosič obou zmíněných látek (kůň tak v klidu sežere a vylíže celou dávku) a zároveň se oves lépe a plně tráví.

Směs MSM, Rozmarýnu a ovsa naleznete v našem výrobku Gavino MSM + Rozmarýn 500 g.

Pro Gavino PharmDr. R. Pfleger - DoktorSport.